Site Rengi

DOLAR 8,7540
EURO 10,3906
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Gök Gürültülü
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 27°C
Per 28°C

Bu nasıl çelişki? Sahip mi çıkılıyor engelleniyor mu?

Bu nasıl çelişki? Sahip mi çıkılıyor engelleniyor mu?
REKLAM ALANI
24.10.2020
115
A+
A-

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun, TİGEM’e bağlı  olan Sultansuyu Tarım İşletmesi için deprem raporuna dayanılarak alınan yıkım kararını destekleyeceğini açıkladı. Boyraz, “Önemli olan yeni bina yapılmasını ve yeni yatırımları engellemek değil, işletmeye ait tarım arazilerine sahip çıkarak bazı kurumların ele geçirmesini engellemek ve işletmenin tarım/hayvancılık anlamında faaliyetlerini devam ettirmektir” dedi. 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürlüğü’ne ait binaların, Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden etkilendiği için yıkım kararı alındığı iddia edilmişti. Yıkım kararı ile ilgili tartışmalar Malatya kamuoyu gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Malatya Tarım Platformu yıkım kararına karşı çıkarken, Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ise, kararı desteklediklerini açıkladı. Malatya tarımı için önemli iki kurumun birbiriyle çelişkili açıklamalarda bulunması ise dikkatlerden kaçmıyor.

ARA REKLAM ALANI

Tarımı savunan kurumlar birbirleriyle çelişiyor

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu adına açıklamalarda bulunan Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, Sultansuyu işletmesine ilişkin alınan yeni bina kararlarının ata mirasına sahip çıkıldığı ve gelecek nesillere en iyi şartlarda aktarılacağının göstergesi olduğunu  ifade etti.  Boyraz, Osmanlı Padişahı Abdülaziz döneminde 1865 yılında Sultansuyu Çiftlikatu Hümayunu adı ile kurulduğu anımsatarak, “Akçadağ Sultansuyu Tarım İşletmesi, ordunun at ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş, Cumhuriyet döneminde at yetiştiriciliğinin yanında damızlık sığır ve koyun yetiştiriciliği faaliyetleri ile başta Malatya ilimiz olmak üzere bölge hayvancılığının gelişmesine önemli katkılar sunmuş Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı önemli ve köklü işletmelerden biridir. Toplam 27 bin dekar arazi varlığı ile hem bitkisel üretim hem de hayvancılık faaliyetlerinin yürütüldüğü Sultansuyu Tarım İşletmesinde sertifikalı tohum üretimi amacıyla; buğday, arpa, yulaf, fiğ ve hayvancılığın ihtiyacı kaba yem bitkisi üretimi amacıyla; yonca, fiğ, silaj mısır ile meyve üretimi olarak kayısı üretimleri yapılmaktadır. Sultansuyu Tarım İşletmesi Malatya’mızda tarımsal anlamda en büyük faaliyet gösteren işletmemizdir”  dedi.

İşletme tarımsal faaliyetlere devam ediyor

Boyraz, Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin, Akçadağ Ziraat Odasına kayıtlı olması sebebiyle ziraat odaları olarak başta at yetiştiriciliği olmak üzere tüm tarımsal ve idari faaliyetleri yakından takip edildiğini belirtti.  İşletmede son yıllarda, gerçekleştirilen yatırımlarla mevcut tarımsal tesislerin modernize edilerek, Osmanlı döneminden günümüze ata yadigârı at yetiştiriciliği geliştirilerek devam ettirildiğine vurgu yapan Boyraz, “Ülkemiz sığır varlığının ıslahında önemli bir yeri bulunan üstün vasıflı boğa sperması üretim merkezi 2012 yılında bu İşletmede hizmete açılarak, her yıl ülkemiz genelinde 700 bin doz boğa sperması dağıtımı yapılmaktadır. Geçmiş yıllara kıyaslandığında Sultansuyu Tarım İşletmesinde gerek at yetiştiriciliği, gerek boğa sperma üretimi, gerekse diğer tarımsal ürünlerin çeşitliliğini artırılmasına ilişkin olumlu gelişmeler görülmektedir.  İşletmede tarımsal faaliyetler arpa, yulaf ve macar fiğ ekimi gibi çeşitli ürünler ile devam etmektedir. Ayrıca, İşletmede 2020 yılı içerisinde 100 ana başlık modern at tavlası ( ahırı)  yapımı Malatya Akçadağ yoluna 500 metre mesafede başlamış, inşaatın tamamlanması için çalışmalar son hız devam etmektedir. Bu tesis için 6.000.000 TL harcama yapılmaktadır” diye konuştu.

Haberler infial yaratıyor

‘Son günlerde basında çıkan ve infial yaratan haberlere yönelik olarak bu basın açıklamasını yapmaktayız’ diye Boyraz,  “Sultansuyu Tarım İşletmesinin binaları ortalama 50 yaşında olup, bu binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla akredite olan ve ihale ile yaptırılan deprem performans analizi sonucunda çürük çıkmıştır. Buna istinaden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından bu binalarda herhangi bir deprem anında çalışanlarda ve ailelerinde herhangi bir can kaybı olmaması için yenileme yapmayı planlanmıştır. Başta idari bina, misafirhane ve eğitim binası ile lojmanların yenilenme sürecinde tarımsal faaliyetlerin hiçbir şekilde aksamadan yürütülmesi için gerekli tedbirlerin TİGEM tarafından alındığı gözlemlenmiştir” şeklinde konuştu.

Önemli olan engellemek değil sahip çıkmak

Boyraz, basında çıkan haberlere değinerek, “Basındaki haberlerde yer alan, İşletmenin tarımsal faaliyetlerini yürüten hayvan bakıcılarının lojmanlardan çıkması durumunda hayvanlara bakılamayacağına ilişkin gerçeğe aykırı iddialar bulunmaktadır. Toplam 107 kişi olan hayvan bakıcısının sadece 3 personelin lojmanlarda oturduğu öğrenilmiş olup, diğer personellerin tamamı vardiyalı olarak çalıştığı ve personellerin Malatya, Akçadağ ve çevre köylerinde ikamet ettiği öğrenilmiştir. Hayvanların bakımı ve tarımsal faaliyetlerin devamı ile ilgili olarak herhangi bir aksaklık yada  problem olmadığı gözlemlenmiştir. Köklü bir geçmişi olan ata yadigarı Sultansuyu işletmesinin almış olduğu binaları yenileme kararı idari bir karardır. Söz konusu bu karar, Malatya’nın deprem bölgesi olması sebebiyle yaşanılacak olan depremlerde dahi tarımsal faaliyetlere ara verilmesini engelleyecektir. Sultansuyu işletmesine ilişkin alınan yeni bina kararları ata mirasımıza sahip çıkıldığının ve gelecek nesillere en iyi şartlarda aktarılacağının göstergesidir. Önemli olan yeni bina yapılmasını ve yeni yatırımları engellemek değil, işletmeye ait tarım arazilerine sahip çıkarak bazı kurumların ele geçirmesini engellemek ve işletmenin tarım/hayvancılık anlamında faaliyetlerini devam ettirmektir.  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Sultansuyu Tarım İşletmesi ne ilişkin almış olduğu kararları Ziraat Odaları olarak destekliyor, hakkında yapılan asılsız ve gerçek dışı haberleri kabul etmediğimizi; Kamuoyuna saygıyla arz ederiz” ifadesini kullandı.

Haber-Foto: Nevzat Kanar

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.