Site Rengi

DOLAR 8,7540
EURO 10,3906
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Gök Gürültülü
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 28°C
Per 27°C

Kayısı Festivalinden 524 Bin TL Zarar

Kayısı Festivalinden 524 Bin TL Zarar
REKLAM ALANI
22.12.2020
105
A+
A-

Sayıştay Başkanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri ve Fuarcılık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi’nin sermayesinin yarısından fazlasının karşılıksız hale geldiğini açıkladı. Raporda, 17-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılan Malatya Uluslararası Kayısı Festivali ve Fuarı Organizasyonu’nun maliyetinin bu organizasyondan elde edilen gelirin iki katından fazla olduğu ifade edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 17-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılan 23. Uluslararası Kayısı Festivali ve Malatya Fuarı Organizasyonu için belediyenin bütçesinden 5 kuruş çıkmayacak şekilde planlandığını açıklamıştı. Ancak, Sayıştay Başkanlığı’nın açıkladığı Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri ve Fuarcılık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi’nin 2019 yılı raporuna göre organizasyonun maliyetinin 891.085,46 TL, organizasyondan elde edilen gelirin ise 366.521,19 TL olduğu tespit edilmesi dikkat çekti. Sayıştay Başkanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri ve Fuarcılık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi’nin 2019 yılı raporunu açıkladı. Raporda, şirketin, sermayesinin yarısından fazlası karşılıksız hale geldiği buna karşın, yönetim kurulu, genel kurulu toplantıya çağırmadığı dolayısıyla iyileştirici önlemlerin alınmadığı vurgulandı.

ARA REKLAM ALANI

Kaynaklar etkili verimli kullanılmadı

Raporda, “Şirket bu durumda iken Şirket Yönetim Kurulu’nun 24.06.2019 tarihinde almış olduğu karar ile 17-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılan Uluslararası Kayısı Festivali ve Malatya Fuarı Organizasyonu’nun maliyetinin 891.085,46 TL, organizasyondan elde edilen gelirin ise 366.521,19 TL olduğu tespit edilmiştir. Belediyeler tarafından finanse edilen dolaylı da olsa kamu kaynaklarını kullanan belediye şirketlerinin bu kaynaklarını etkili, verimli ve ekonomik olarak kullanmalarının gerekli olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

Şirkette çalışan işçiler için ihtiyatlılık kavramı gereği kıdem tazminatı karşılığı ayrılmadığı bu nedenle de bilançoda 372/472 Kıdem Tazminatı Karşılığı Hesaplarının yer almadığının ifade edildiği raporda,”Ayrıca mezkûr Tebliğ’in “Tekdüzen Hesap Çerçevesi, Hesap Planı ve Hesap Planı Açıklamaları” başlıklı ekinde 372 ve 472 no.lu Kıdem Tazminatı Karşılığı Hesabının işleyişi düzenlenmiş olup ihtiyatlılık kavramı gereğince Şirkette çalışan işçiler için ayrılacak ve bir yıl içinde ödenecek kıdem tazminatı karşılıklarının 372 no.lu hesapta; bir yıldan uzun sürede ödenecek kıdem tazminatı karşılıklarının ise 472 no.lu hesapta izleneceğine hükmedilmiştir. Ancak yapılan incelemede, Şirkette çalışan işçiler için kıdem tazminatı karşılıklarının ayrılmadığı dolayısıyla söz konusu hesapların kullanılmadığı tespit edilmiştir. Muhasebenin amacının, finansal tablo kullanıcılarına doğru ve gerçek bilgi sunmak olduğu; ihtiyatlılığın ise işletme faaliyetlerinde var olan belirsizlik ve risklerin yeterli bir şekilde göz önüne alınmasını sağlamak amacıyla yapılan basiretli bir muhasebe eylemini ifade ettiği değerlendirildiğinde Şirketin mevcut uygulaması, mali tabloların eksik bilgi üretmesine neden olmaktadır. Bu itibarla Şirkette çalışan işçiler için kıdem tazminatı karşılığı ayrılması ve ayrılan kıdem tazminatı karşılık tutarlarının, vadeleri nazara alınarak 372/472 Kıdem Tazminatı Karşılığı Hesaplarında izlenmesi gerekmektedir. Söz konusu tutarların anılan hesaplarda izlenmemesi hali, mali tabloların doğruluğunu ve güvenilirliğini etkilemektedir” denildi.  Raporda, Şirket tarafından 2019 yılı itibarıyla şüpheli hale gelen ticari alacaklar için ihtiyatlılık kavramı gereği karşılık ayrılmadığı tespit edildiği aktarıldı. Haber-Foto: Nevzat Kanar

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.