Site Rengi

DOLAR 8,7155
EURO 10,4028
ALTIN 498,04
BIST 1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Cum 26°C
Cts 27°C
Paz 26°C
Pts 26°C

Çaya fındığa destek  var kayısıya yok

Çaya fındığa destek  var kayısıya yok
REKLAM ALANI
09.06.2021
18
A+
A-

DEVA Partisi Malatya İl Ekonomi İşleri ve Sektörel Gelişmeler Başkanı Mehmet Emin Paşahan,  diğer illerde çay ve fındık için verilen desteklerin Malatya çiftçisine don ve kuraklıktan etkilenen kayısı için verilmediğini belirterek, “Malatya milletvekilleri, Belediye Başkanları Tarım ve hayvancılığın bu kadar yoğun olduğu şehrimize katma değerli tarım ürünleri oluşturacaklarına, inşaat rantına mesai harcamaktadırlar” dedi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın, ‘DEVA iktidarının ilk 90 ve 360 günlük programı’ kapsamında 56 maddelik Tarım Eylem Planı’nı açıkladı. DEVA Partisi Malatya İl Ekonomi İşleri ve Sektörel Gelişmeler Başkanı Mehmet Emin Paşahan, Tarım Eylem Planın Malatya üzerindeki etkilerini açıkladı. Paşahan, tarım ve hayvancılık alanında hazırlanan bu eylem planının Malatya için hayati önem taşıdığı söyledi. Paşahan, diğer illerde çay ve fındık için verilen desteklerin Malatya çiftçisine don ve kuraklıktan etkilenen kayısı için verilmediğini savundu.

ARA REKLAM ALANI

Mesai inşaat rantına harcanıyor

Tarım ve Hayvancılık alanında hazırlanan bu eylem planının Malatya için hayati önem taşıdığına dikkat çeken, Paşahan, “Malatya’nın ekonomisi, tarıma, tarımsal sanayiye ve hayvancılığa dayalı bir ekonomidir. Mevcut nüfusun %70’i tarım, hayvancılık, balıkçılık, ormancılık ve avcılıkla uğraşır. Sığırcılık, koyunculuk ve tavukçuluk önde gelen hayvancılık faaliyetlerdir. Sahip olduğu geniş meralarla ve uygun iklimiyle hayvancılık konusunda yatırım için ideal bir yerdir. Özellikle kayısı, buğday, şekerpancarı, arpa, nohut, mercimek, mısır ve çavdar Malatya’da yetiştirilen en önemli tarım ürünleridir. Hayvancılıkta ise Malatya ili özellikle sığır, koyun ve keçi varlığı, hayvansal üretim özellikleri ve istihdama sağladığı katkı bakımından hayvancılıkta pozitif özellikler taşımaktadır. Başka illerde Çay ve Fındık için verilen destekler Malatya çiftçisine don ve kuraklıktan etkilenen kayısı için verilmemektedir. Malatya milletvekilleri, Belediye Başkanları Tarım ve hayvancılığın bu kadar yoğun olduğu şehrimize katma değerli tarım ürünleri oluşturacaklarına, inşaat rantına mesai harcamaktadırlar. Deva Partisi iktidarında ekonomik olarak güçlü ve söz sahibi bir Malatya’da yaşıyor olacaksınız” diye konuştu.

Çiftçinin 7 devası

Paşahan, çiftçinin şu ifadelerle açıkladı;  Çiftçilerin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz. Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’ sini çiftçiye geri vereceğiz. Çiftçilere kullandığı gübrenin maliyetinin %50 sini destek olarak geri vereceğiz. Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak. Elektrik çiftçiye daha ucuza verilecek. Tarım desteklerini üretim yapılan yıl açıklayacak ve aynı yıl içinde ödemelerini gerçekleştireceğiz Sadece aracıların değil çiftçilerin de kazandığı bir sistem kuracağız.”

Çiftçiliği kalkındırmanın 7 devası

“Tarımda ithalat yerine , içeride üretimi destekleyeceğiz. Küçük üreticilerin pazarlama problemlerini çözeceğiz. Sözleşmeli tarımın yasal alt yapısını güçlendirip üretici sanayici iş birliğini etkin hale getireceğiz. Tarımda, özellikle ihtiyaç fazlası ürünlerde ihracatı destekleyecek, keyfi ihracat yasaklarına son vereceğiz. Basta tohum olmak üzere tarım girdileri ve ürünlerde dışa bağımlılığı azaltacağız. Üreticiler ürününü değerinde satacak, emeğinin karşılığını alacak. Tarım sigortası kapsamını genişleterek çiftçilerimizi risklere karşı daha iyi koruyacağız.”

Hayvancılığın 10 devası

“Et ve süt üreticilerine ödemelerini zamanında ve planlı bir şekilde yapacağız. Yerli üretimi destekleyerek yem bitkilerini ithalata bağımlı olmaktan kurtaracağız. Yem bitkilerinin kullanımına %50 ye kadar destek vereceğiz. Hayvancılık sektörünü destekleyeceğiz, mera alanlarını geliştireceğiz. Terk edilen alanları yeniden üretime kazandıracağız. Organize hayvancılık bölgelerini teşvik ederek,hızla kuracağız.  Doğa dostu hayvancılığı destekleyeceğiz.  Ülkemizin flora zenginliğine sahip bölgelerinde arıcılığa teşvik ve destek vereceğiz. Çevreye duyarlı balık üretme çiftliklerini yaygınlaştıracağız. Üniversiteler ile işbirliği yaparak yeni balık türlerinin geliştirilmesini ve üretimini sağlayacağız.”

Kuraklığın ve sulamanın 4 devası

“Tarımsal sulama yatırımlarını tamamlayacağız. Kapalı devre , yağmurlama ve damlama sulamayı hızla yaygınlaştıracağız. Toprağı su ve teknoloji ile buluşturarak sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik edeceğiz.  Sulu tarım yapan çiftçinin gelirini bilinçli sulama ve üretim planlamasıyla en az 3 kat arttıracağız.”

Tarımda dönüşümün 11 devası

“Tarım Bakanlığı’nı tarım sektörünün gelişmesine köstek değil destek olacak öncülük eden bir kurum haline getireceğiz. Her köye Ziraat Danışmanı / Veteriner Hekim Projesini hayata geçireceğiz.  Tarım ve tarımsal sanayiye dayalı organize tarım bölgelerini hızla yaygınlaştıracağız. Lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsalarını yaygınlaştıracağız. Depo kurulumunu tüm bölgelerde destekleme kapsamına alacağız. Havza bazlı tarımsal üretimi destekleyeceğiz. Çiftlikten sofraya gıda güvenliği ve gıda güvencesini sağlayacağız.  Üretim planlaması yaparak,ürünleri tarlada çürümeye bırakmayacağız. İyi tarım ve organik tarım uygulamalarını hızla yaygınlaştıracağız. Mevsimlik geçici tarım işçilerinin ulaşım,sağlık ve çocuklarının eğitimi olmak üzere sosyal ve ekonomik şartlarını iyileştireceğiz.  Örgütlü üretimi destekleyerek rekabet gücünü arttıracağız.”

Tarımda finansmanın 4 devası

“Ziraat Bankası tekrar çiftçinin bankası olacak. Çiftçilerin teminat problemini çözeceğiz. Tarımsal krediler gerçek çiftçilere verilecek. Kredilerin geri ödeme zamanını ve süresini hasat dönemi ve süresine göre belirleyeceğiz.”

Tarımda istihdamın 4 devası

“Tarımda üretimi destekleyerek en az 1 milyon istihdam sağlayacağız. Yeni Tarım Liseleri açacağız ve bu liseleri aynı zamanda Çiftçi Eğitim Merkezi yapacağız 3- Kadın çiftçileri köyüne ve toprağına sahip çıkması için özel olarak destekleyeceğiz 4- Genç çiftçi projemizi hızla hayata geçireceğiz.”

Tarımda atılımın 9 devası

“Tarımda güncellenebilir veri tabanı oluşturacağız. Tarım işletmeleri için kayıt sistemi oluşturacağız. Basta kuraklık, çölleşme ve erozyon olmak üzere her türlü doğal afetle mücadele edeceğiz. Toplulaştırma ve arazi edinimi çalışmalarını hızla tamamlayacağız. Tarımsal alanların azalmasını engelleyeceğiz.  Üretim dışı kalan parselleri üretime kazandıracağız. Yerinde üretim ve şehir tarımını teşvik edeceğiz. Doğa dostu tarımı destekleyeceğiz. Türkiye ye ait doğal bitki çeşitleri ve kaynakları koruyacak ve tanıtımını yaparak ekonomiye kazandıracağız.”

Tarımda teknolojinin 6 devası

“Tarımsal sanayinin gelişmesine öncelik vereceğiz.  Ürenleri katma değer kazandıracak markalaşma çalışmalarına hız vereceğiz. Tarımda modern ve teknolojik yatırımları destekleyeceğiz. Tarımsal genetik ve biyoteknoloji çalışmalarını teşvik edeceğiz. Tarım sektöründe robotik teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasını teşvik edeceğiz. Yüksek teknoloji seracılığını jeotermal enerji kaynaklarının olduğu bölgelerde özel olarak destekleyeceğiz.” Haber Merkezi

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.